Project Description
Projekt zrealizowany na zamówienie Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Malowidło zostało zrealizowane naprzeciwko domu w którym mieszkał poeta.
W Muzeum odkrywamy nieznane fakty i historie na temat naszego regionu. Podczas zwiedzania opowiadamy o Michale Kajce – jego twórczości, działalności społecznej i codziennym życiu. Wprowadzamy w świat mazurskiej poezji, przesiąkniętej pięknem krajobrazów, wyjątkowością przyrody, religijnością społeczności lokalnej.
Żródło: michalkajka.pl
Mazurska sceneria, narzędzia pracy, ukryte symbole i fragment wiersza mają na celu zainspirować i zobrazować życie oraz twórczość Michała Kajki.
Michał Kajka poeta nie był ani Niemcem, ani Polakiem, był Mazurem-człowiekiem pogranicza. Modlił się po polsku, ale mówił i czytał także po niemiecku. Chwalił swoje rodzinne strony, zachwycał się pięknem mazurskiej przyrody, ubolewał jednak nad zanikiem w tym krajobrazie „macierzyńskiej mowy” czyli języka polskiego. Polskość Kajki ukształtowały: gwara mazurska, religijne księgi ewangelickie drukowane staropolszczyzną oraz czasopisma, gazety i kalendarze drukowane dla Mazurów po polsku czcionką gotycką.
Żródło: michalkajka.pl
Zakres działań:
autorski projekt
przygotowanie podłoża
praca z pędzlem, pistoletem
zabezpieczeni malowidła lakierem bezbarwnym