Project Description
Mural historyczny w Ełku.
Wspaniała pogoda, obszerny metraż, a co najważniejsze, projekt zrealizowany w swoim mieście. Był to niezwykle interesujący czas, który wykorzystałem w pełni. Mural zainicjowany został przez mieszkańców bloku, emerytowanych kolejarzy. Po 1945 roku kolej odgrywała kluczową rolę w mieście, sprzyjając zapuszczaniu polskich korzeni w poniemieckim Ełku. Projekt ma wymiar historyczny, społeczny i symboliczny.
Pomysł na mural został zainicjowany przez mieszkańców bloku, emerytowanych kolejarzy. Treść historyczna ma na celu przypomnieć o korzeniach Ełku obecnym pokoleniom, wzbogacić przestrzeń oraz oddać hołd kolejarzom.
Pierwsze etapy projektu skupiały się w szczególności na spotkaniach, omawianiu idei. W tym czasie otrzymałem dużą dawkę informacji odnośnie historii lokomotywy. Na jednym ze spotkań miałem możliwość zobaczyć i sfotografować lokomotywę, która była inspiracją a zarazem materiałem pomocniczym w tworzeniu wizualizacji. W drugim etapie pracy nad projektem, czyli zamknięciu się w swojej pracowni i szukaniu najlepszych rozwiązań nad projektem, przygotowałem dwie wizualizacje i drogą naturalnej selekcji wyłoniliśmy zwycięzcę.
Co przedstawia projekt?
Obraz przedstawia na pierwszym planie Lokomotywę Ty2 1258 wyłaniającą się z słabo widocznych, rozmytych trakcji. Zaraz przy lokomotywie stoi postać odwrócona tyłem do odbiorcy i przygląda się wyjeżdżającej odrestaurowanej lokomotywie.
Wszyscy pracowaliśmy na kolei, ja zacząłem w 1966 roku. Wcześniej pracował mój ojciec. My żyliśmy koleją, kochaliśmy ją, to było i jest nasze powołanie. A dla Ełku kolej i kolejarze byli niezwykle ważni. Chcemy przypomnieć ełczanom o korzeniach obecnych pokoleń. Dla nas ma to wszystko wymiar bardzo osobisty, w naszym bloku mieszkają prawie same rodziny kolejarskie.
Roman Dziarnowski
Zakres działań:
spotkania i omówienie projektu
opracowanie koncepcji/wizualizacji
organizacja pracy, zwyżki
prace malarskie na wysokościach