Project Description

logo Ełku

Mural historyczny w Ełku.

Piękna pogoda, piękny metraż no i najważniejsze, projekt zrealizowałem w swoim mieście. To był bardzo ciekawy czas, który wykorzystałem maksymalnie jak się dało.

Mural został zainicjowany przez mieszkańców bloku, emerytowanych kolejarzy. Kolej po 1945 roku pełniła bardzo ważną rolę w mieście, przyczyniła się do zapuszczenia polskich korzeni w poniemieckim Ełku. Projekt ma charakter historyczny, społeczny i symboliczny.

Lokomotywa Ty2 1258
historyczny mural, pkp 1945, wagony towarowe, mural, koncepcja, dymnica, emerytowany kolejarz, sentyment, impresja

Pomysł na mural  został zainicjowany przez mieszkańców bloku, emerytowanych kolejarzy. Treść historyczna ma na celu przypomnieć o korzeniach Ełku obecnym pokoleniom, wzbogacić przestrzeń oraz oddać hołd kolejarzom.

Pierwsze etapy projektu skupiały się w szczególności na spotkaniach, omawianiu idei. W tym czasie otrzymałem dużą dawkę informacji odnośnie historii lokomotywy. Na jednym ze spotkań miałem możliwość zobaczyć i sfotografować lokomotywę, która była inspiracją a zarazem materiałem pomocniczym w tworzeniu wizualizacji. W drugim etapie pracy nad projektem, czyli zamknięciu się w swojej pracowni i szukaniu najlepszych rozwiązań nad projektem, przygotowałem dwie wizualizacje i drogą naturalnej selekcji wyłoniliśmy zwycięzcę.

ściana przed malowaniem
projekt, wizualizacja
Lokomotywa, zabytkowa, muzeum w Ełku
projekt, wizualizacja

Co przedstawia projekt?

Moje założenie w takich realizacjach jest proste. Skoro muszę sprostać pewnym wymaganiom, które są dla mnie pewną wskazówką i poprzeczką, wychodzę z założenia, że projekt musi mieć na tyle czytelną treść, żeby nie sprawiała pewnych przeszkód w interpretacji obrazu. Figuratywność i ilustracyjny charakter muralu w tym przypadku był najlepszym rozwiązaniem.

Obraz przedstawia na pierwszym planie Lokomotywę Ty2 1258, która ma charakter symboliczny i historyczny. Lokomotywa wyłania się z słabo widocznych, rozmytych trakcji, które mają na celu wyostrzyć pierwszy plan a zarazem wzmocnić temat.Zaraz przy lokomotywie stoi postać odwrócona tyłem do odbiorcy i przygląda się wyjeżdżającej odrestaurowanej lokomotywie, która miała wielkie znaczenie dla obserwatora. Jest to próba przedstawienia pewnej ulotności, sentymentu, melancholii, która wiążę się ze wspomnieniami, przemijaniem, ulotnością chwil. Mgła, para, rozmyte dalsze plany mają na celu wzmocnić te założenia. …

Projekt po małych problemach w kwestiach budowlanych przeciągnął się do trzech tygodni. Przez cały czas pogoda była łaskawa i pozwoliła na przyjemną pracę w promieniach słońca.

historyczny mural w Ełku, malowanie ze zwyżki,
praca na podnośniku koszowym, mural, malowanie, zwyżka, sztuka
farby
Vinci maluje, w trakcie pracy, malujemy mural
kalendarzRomana Dziarnowski, mural, kolej, lokomotywa Ty2 1258, szkic, inicjatywa mieszkańca
odsłonięcie muralu
odsłonięcie muralu w Ełku
odsłonięcie muralu

Wszyscy pracowaliśmy na kolei, ja zacząłem w 1966 roku. Wcześniej pracował mój ojciec. My żyliśmy koleją, kochaliśmy ją, to było i jest nasze powołanie. A dla Ełku kolej i kolejarze byli niezwykle ważni. Chcemy przypomnieć ełczanom o korzeniach obecnych pokoleń. Dla nas ma to wszystko wymiar bardzo osobisty, w naszym bloku mieszkają prawie same rodziny kolejarskie.

Roman Dziarnowski

kalendarzRomana Dziarnowski, mural, kolej, lokomotywa Ty2 1258, szkic, inicjatywa mieszkańca

Zakres działań:

  • spotkania i omówienie projektu

  • opracowanie koncepcji/wizualizacji

  • organizacja pracy, zwyżki

  • prace malarskie na wysokościach