Project Description

logo PSP Legionowo

Legionowscy strażacy już w 2020 roku będą korzystać z nowej Komendy Powiatowej PSP, która powstaje w ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Najfajniejsze jest to, że miałem swój mały wkład w tym projekcie. Dzięki zaufaniu Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie st. bryg. mgr inż. Mieczysława Klimczaka, zrealizowałem cztery malowidła w całym obiekcie. Ostatnią realizacją było malowidło przy głównym wejściu.

st. bryg. mgr inż. Mieczysław Klimczak
św. Florian
kukurydza
psp legionowo wejście
vinci
św. Florian

Głównym bohaterem naszego malowidła był Św. Florian-patron strażaków.

„Święty Florian urodził się ok. 250 roku (według niektórych źródeł ok. 190 roku) w Austrii. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana. Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego”.

„Florian oficjalnie świętym chroniącym od ognia stał się dopiero w XVI wieku. W 1528 roku w Krakowie wybuchł pożar, który strawił znaczną część miasta, a w szczególności północną część Starego Miasta. Ocalał tam jedynie kościół pod wezwaniem Świętego Floriana. Odczytano to jako znak uznając, że patron uchronił kościół przed ogniem. Od tego też czasu Florian stał się patronem osób walczących z pożarem, opiekunem chroniącym przed ogniem”.

źródło: strazacki.pl

vinci

Zobacz jak powstaje malowidło Św. Floriana:

vinci
 PSP Legionowo

Zakres działań:

  • omówienie i opracowanie projektu

  • praca technikami natryskowymi

  • praca z szablonem

  • praca z wolnej ręki