Project Description

logo PSP Legionowo

Strażacy z Legionowa już w 2020 roku zaczną korzystać z nowej siedziby Komendy Powiatowej PSP, która jest budowana w ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Co ciekawe, miałem okazję mieć swój mały udział w tym projekcie. Dzięki zaufaniu, jakim obdarzył mnie Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie st. bryg. mgr inż. Mieczysław Klimczak, zrealizowałem cztery malowidła na terenie całego obiektu. Ostatnia praca, którą wykonałem, znajduje się przy głównym wejściu.

st. bryg. mgr inż. Mieczysław Klimczak
św. Florian
kukurydza
psp legionowo wejście
vinci
św. Florian

Głównym bohaterem naszego malowidła był Św. Florian-patron strażaków.

„Święty Florian urodził się ok. 250 roku (według niektórych źródeł ok. 190 roku) w Austrii. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana. Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego”.

„Florian oficjalnie świętym chroniącym od ognia stał się dopiero w XVI wieku. W 1528 roku w Krakowie wybuchł pożar, który strawił znaczną część miasta, a w szczególności północną część Starego Miasta. Ocalał tam jedynie kościół pod wezwaniem Świętego Floriana. Odczytano to jako znak uznając, że patron uchronił kościół przed ogniem. Od tego też czasu Florian stał się patronem osób walczących z pożarem, opiekunem chroniącym przed ogniem”.

źródło: strazacki.pl

vinci

Zobacz jak powstaje malowidło Św. Floriana:

vinci
 PSP Legionowo

Zakres działań:

  • omówienie i opracowanie projektu

  • praca technikami natryskowymi

  • praca z szablonem

  • praca z wolnej ręki